Социалните мрежи в последно време прегаряха от крайните позиции на всякакви организации във връзка с ограничителните мерки – родителски и учителски – които разменяха подписки за и против завръщането на децата в училище.
Но някой попита ли децата? Как се чувстват те? Как се справят с повторното оставане вкъщи, с работата в електронна среда от разстояние, с чувствата си?
В началото на учебната година учениците от ЧСУ „Българско школо” споделиха с преподавателите си и с училищния психолог, че по време на първото преминаване към дистанционно обучение са се чувствали объркани, тъжни и самотни, често са изпитвали умора от получените домашни, неувереност от работата с непознати платформи, а някои са усещали скука от еднообразието в ежедневието си.
Проучване, проведено сред всички възпитаници на училището на възраст от 7 до 13 години, показва, че въпреки предизвикателните условия на учене и работа, децата са положили усилия да организират добре времето си, да подобрят представянето си, да усвоят нови умения за работа в електронна среда. Но не пропускат да споделят притеснението и гнева, които са изпитвали в тези необичайни условия.
Летните преживявания и близостта със семейството успяват да намалят силата на преживените месеци в дистанционно обучение и началото на учебната година изпълва учениците с надежда и ентусиазъм. Радостта от срещата със съученици и учители на живо успява да приглуши натрупаните от март до юни емоции. Но с появата на новата разпоредба за преминаване към работа в електронна среда от разстояние тревогите отново изместиха радостта, притеснението отново премина на преден план.
„Кога ще си видя съучениците отново? Чак в трети клас ли?”
Спонтанният въпрос на второкласник, който събира багажа си в последния учебен ден, може да даде идея какви мисли вълнуват малчуганите. Положителното в ситуацията беше, че този път децата успяха поне да си кажат довиждане с любимите преподаватели и своите приятели от класа. По-големите ученици дори оцениха, че ситуацията им е по-скоро позната и споделиха известна увереност, че сега имат повече умения за работа с компютър, за самоорганизация и за разпределяне на времето. Новото „прибиране вкъщи” ядоса децата, но ги завари и значително по-спокойни от предишния път. Възможността на учителите и училищният психолог да ги подготвят за домашния престой също допринесе за по-положителната нагласа към предстоящото дистанционно учене.
Оттам идва една от основните разлики в нагласата на учениците при предишното обучение от разстояние и сегашното, обобщава Нели Цветкова, училищен психолог в “Българско школо”. Децата са чувствителни към промените и фактът, че дори не са успели да си приберат нещата от училище през месец март, е предизвикал силно негативни емоции.
След новата заповед за дистанционно обучение през месец декември, в последния учебен ден отново имаше сълзи. Децата са по-спокойни и уверени в уменията си да учат дистанционно, но са все така разтревожени, че новините, които получават, не са последни и ситуацията може да се удължи за неизвестен период от време.
Преподавателите от ЧСУ „Българско школо” също споделиха впечатленията си. „Учениците имаха нужда да чуят, че е напълно нормално да се чувстват ядосани от ситуацията. Че е напълно нормално да не се справят с новостите от първия път. Че е напълно нормално да потърсят и да получат помощ, за да се представят добре”, споделя Калоян Йотов, учител по английски език на петокласниците в Школото. Той и колегите му се стремят да покажат на учениците си, че не са сами в тази предизвикателна ситуация и че с взаимна подкрепа могат да се чувстват значително по-спокойни.
Предизвикателства пред учениците предстоят не само в настоящото дистанционно обучение, а и в бъдещото им академично развитие. Интересни ще са резултатите от приемни процедури в следващ етап на обучение.
Съобразно с обстановката в страната „Българско школо“ обяви изцяло онлайн прием за 8. клас, състоящ се от разработването на проект, онлайн представянето му, както и онлайн събеседване с изпитна комисия. Приемният процес е замислен така, че да могат бъдещите гимназисти да бъдат улеснени в усилията си по кандидатстване, без същевременно да се прави компромис в качеството на подготовката им. Екипът по прием в училището споделя, че очаква добри резултати от кандидат-гимназистите, но се надява за по-малките ученици от подготвителен клас, както и за математическата паралелка в 5. клас да има възможност да проведе приемния ден присъствено заради възрастта на учениците.
Ако направим паралел между обучението в електронна среда от разстояние в периода от март до юни и настоящата работа на учениците, можем да кажем, че сега децата са значително по-уверени и спокойни. И ако наистина ги попитаме как се чувстват, вероятно отново ще споделят известна тревога, умора и скука, но и значително повече самочувствие, че знаят как да се представят добре.
А ние можем само да им кажем – не забравяйте, че не сте сами в тази ситуация.