През учебната 2020/2021 г. в „Българско школо“ стартирахме промени в учебната програма по математика в 5. клас, които впоследствие прераснаха в иновативен проект „Изследователска програма по математика в прогимназиален етап“. С него през настоящата 2021 г. нашето училище кандидатства и вече е официално обявено от Министерството на образованието и науката за иновативно училище. Какво означава това и защо беше важно да се случи ни разказва г-н Иван Петров, учител по математика в „Българско школо“, който инициира тези промени.
Защо беше необходима тази иновация и какви са очакваните ползи от нея за учениците?
Нашата иновация се осъществява по две ключови направления. Едното е осигуряване на възможност за учениците да се запознаят с различни теми и да се задълбочат в тях през конкретни задачи, затова правим промени в учебните програми. Разбира се, тези промени не са самоцелни, а подлежат на анализ и разговори с експерти в областта на обучението по математика в училище.
Другото направление е в посока осигуряване на среда и инструменти за изследване, чрез които учениците да имат възможност да се задълбочат в темите по смислен и ангажиращ начин, затова надграждаме обучението, като въвеждаме повече изследователски, проектни и приложни задачи, през които учениците да научават новите неща.
Всички добре осъзнаваме, че светът се променя. Ако преди няколко години основният източник на информация е бил учителят, то днес това е интернет. Нашата цел е да научим учениците как да боравят с толкова много информация – как да я анализират, синтезират, отсяват, представят и т.н. Друга цел, която си поставяме, е да изместим фокуса от оценките към това, което учим. Очакването ни е в 7. клас учениците да разработят и изпълнят собствен изследователски проект в областта на математика, по който да работят през цялата учебна година.
Какви ще са промените в учeбната програма и протичането на часовете по математика?
Часовете по математика са увеличени от 4,5 на 6 часа на седмица. Въвели сме и нови теми, като например костенуркова геометрия. Бих казал, че по-големите промени ще бъдат в протичането на часовете, тъй като стандартното решаване на задачи е допълнено с работа по проекти – разработване на калкулатори с помощта на Excel или Scratch, писане на есета, приложение на Excel при анализиране на собствения начин на живот и доколко той е здравословен, използване на различни динамични софтуери за изследване на различни геометрични фигури и други.
Като цяло целта ни е в рамките на проекта, който продължава 4 години, във всички класове и паралелки да има разработени изследователски учебни програми, по които да се работи. Разбира се, това се отнася и за предметите биология, химия, физика, информационни технологии, човекът и природата.