Уважаеми родители,
От новата учебна 2020/2021 г. в „Българско школо“ се създава нова математическа паралелка. Възникването й е част от общата ни визия училището да се фокусира върху изграждането на самостоятелни, отговорни, независими деца, които осъзнават, че обучението е процес, който тече през целия ни живот и не се ограничава до класната стая, държавните образователни стандарти или учителя, който застава пред теб. Начинът, по който планираме да работим с децата в тази паралелка, е естествено продължение на прогресивните паралелки, с които стартирахме от учебната 2019/2020 година в начален етап и в които насоченото откривателство и холистичният подход са водещи методи за обучение.
Основната ни задача в тази паралелка е да провокираме изследователския дух на децата с цел да постигнат по-задълбочено разбиране и умения за практическо приложение на материала по математика, предвиден в държавните образователни стандарти за 5 – 7 клас. Също така, използвайки методите на проектно-базираното обучение, ще провокираме и подкрепяме учениците да намират връзките между математиката и другите учебни дисциплини – природни и социални науки, информационни технологии. Ще се набляга и върху уменията на децата да се справят с чисто академични задачи по математика, за да се развие тяхното аналитично и абстрактно мислене, както и за да придобият нужните умения за справяне със стандартизирани тестове (например, НВО).
Сред основните цели, които си поставяме, са:
- Изграждане на трайно любопитство и изследователски умения в областта на математиката
- Изграждане на задълбочено и логическо мислене и умения за развиване на абстрактни идеи
- Развиване на умения за работа със специализиран софтуер по математика при решаване на задачи
- Развиване на умения за справяне с практико-приложни задачи
Повече за метода на обучение
От 5 клас ще се въведат елементи на конструктивисткия подход на преподаване, който предполага развитието на умения за самостоятелно достигане до новото знание чрез изследване на събития и феномени, което да допълни традиционния класно-урочен подход. Темите ще започнат да се въвеждат на логически части, а не на парче (както е по учебник), за да се обхване голямата идея зад темата, след което ще се задълбочава в отделните подтеми. В часовете ще се интегрират поетапно технологии за по-добро онагледяване на идеи и концепции в математиката, като ще се наблегне на динамични модели. Учебникът, който ще се използва, е с фокус върху приложни задачи, като ще бъдат заимствани практики и от MYP1. Ще бъде осигурено пространство на учениците за самостоятелна работа, по време на която те ще имат възможност да избират нивото на трудност на задачите. Където е възможно, ще използват методите на игровизация2 с цел развитие на умения за екипна работа.
Каква е разликата с една стандартна паралелка?
Целта ни категорично НЕ е да станем поредното математическо училище. Разликата с една стандартна паралелка не е в хорариума часове математика за седмица, а в качествено различен подход при преподаването на математика; не е в обема задачи, а в типа задачи, с които ще провокираме децата. Целта не е избързване и преподаване на по-голям обем учебно съдържание, а по-скоро гъвкавост при използването на знанието, с което се борави в една стандартна паралелка и навлизане в по-голяма дълбочина. Очакваме децата да работят с по-бързо темпо и да имат интерес и мотивация да се занимават с по-предизвикателни и по-нестандартни задачи.
Какво би означавало това на практика?
В обучението няма да се следва логиката на един единствен учебник. Одобреният от МОН учебник по математика ще бъде само един от източниците на задачи, който ще използваме. Ако попитате детето: “До кой урок сте по математика?”, има голяма вероятност то да не може да Ви посочи конкретна тема в учебника, защото ще търсим представяне на материала по-скоро на логически части, а не на отделни парчета и уроци, както е подреден в настоящите учебници. Разбира се, НВО след 7 клас ще стои в центъра на вниманието ни, но приемаме насериозно заявката на МОН, че дългосрочната посока, в която ще ориентират постепенно външните оценявания, е свързана именно с измерване на комплекс от компетентности, признати като ключови за личностната и професионална реализация на човека: критично мислене, креативност, нестандартно решаване на проблеми и т.н.
Процедура по прием
Ако Вие и Вашето дете проявявате интерес то да стане част от новата математическа паралелка в „Българско школо“, представяме на Вашето внимание етапите за кандидатстване:
Ако имате въпроси, може да ни пишете на електронна поща: [email protected]
Ще се радваме да Ви съдействаме и да Ви приветстваме в учебен комплекс „Българско школо“!
––––––––––––––-
1 Програмата на международния бакалауреат за 6-10 клас, в която е заложен принципът на изследователското и проектно учене, извеждане на глобални концепции и реално приложение на знанията.
2 Игровизацията представлява метод, чрез който се въвеждат игрови механики (game mechanics) в организацията на учебния процес. Предимствата са, че по този начин децата усвояват новия материал по един по-неангажиращ и забавен начин.