„В момента, в който „извадиш“ едно дете от безвъпросното съществуване по инерция и го направиш активно, дръпнеш го от екрана, от телефона, от неговия паралелен свят и му покажеш толкова много други възможности, в които то може да се развива, се случва нещо изключително ценно.
Детето става друго, различно. Участието в подобен проект, може да сътвори чудеса – да доведе до активизиране и пробуждане.“
Това разказва с видимо вълнение Вяра Николова – дългогодишен преподавател в „Българско школо“ и ръководител на школа по творческо мислене и писане – за мултидисциплинарния майсторски клас на тема „Как да сътворим спектакъл” с участието на деца от „Българско школо“ и от други учебни заведения, който се проведе на 18 септември в „Студио 5“, НДК.
Само за няколко часа всички 33 участници успяват да подготвят за поставяне на сцена три алтернативни финала на мултимедийния спектакъл за деца и юноши „Сянката“ по едноименната приказка на Ханс-Кристиян Андерсен, представен в София по време на фестивала „Конкордия“ между 13 и 15 октомври.
Инициативата за този майсторски клас идва от организатора на фестивала Ирина-Калина Грудева – популярен български музикант, певец и пърфоманс артист, която от години живее в Дания и Швейцария, където се занимава със съвременни артистични проекти, а от доста време насам има и специален интерес към работата с деца.
Преди няколко месеца тя се свързва с Вяра Николова с предложението да направят заедно майсторски клас с участието на деца от училището и школата. Ето какво още разказа Вяра за инициативата:
„В Дания вече прилагат нещо, в което ние виждаме бъдещето на работата с децата. Затварят дадено училище за седмица и в него влизат специалисти по различни сценични изкуства. Учениците се разпределят по екипи, в които дават всичко от себе си, всеки открива неподозирани таланти и за кратко време се създава сценарий, след което той се поставя на сцена.
Това нещо е много интересно и дава възможности на децата да се открият в различни посоки.
Форматът е в хармония с концепцията на Школата по творческо мислене и писане към „Българско школо“, с която за 5-6 години спечелихме множество награди от национални и световни конкурси. Това много вдъхновява децата.
Ирина-Калина дойде в България, за да направи международен фестивал на съвременното изкуство. Покани световни изпълнители, целият форум беше на изключително високо ниво. Мултидисциплинарният клас беше съпътстващо фестивала събитие. Идеята беше да провокираме децата да измислят друг финал на една философска приказка на Андерсен.
Целта беше да поканим ученици, изкушени от творческото писане. По-голямата част от участниците са възпитаници на Българско школо.“
Вяра разказва как всички те откликват с голям ентусиазъм на идеята.
Самата тя е изключително впечатлена от желанието, с което децата работят и от огромния творчески потенциал, който притежават и успяват да вложат в процеса на работа.
„Когато ги поканих, една част от децата казаха: „Разбира се, идваме да пишем, само не ни карайте да играем на сцена“, след това обаче, като видяха за какво става дума, казаха: „А, не! Искаме и ние да се включим“.
Така те самите се преоткриха в разни посоки и според мен това е една уникална възможност за тях – помогна им да научат малко повече за самите себе си, за това, което могат да направят.
Според мен така ги изтръгваме от инертността и пасивността, правим ги активни, действащи хора, които създават свой прочит на света и могат да контролират случването му във всеки един етап.
Даваме им огромна възможност да изявят себе си, провокираме ги с това, че имат много малко време, в което трябва да проявят целия спектър на своята креативност, да се надскочат.
Така се изграждат много полезни умения за живота, които иначе училището не може да ти даде.
Точно тази борбеност – да не се пречупиш, ако ти е трудно – да се надмогнеш, да продължиш, да извадиш най-доброто от себе си, не само заради себе си, но и заради екипа, с който работиш – те я проявиха.
Така се изграждат лидерски качества и се поощрява креативност, която избликва след това във всичко друго, което правят.“
Вяра споделя как Ирина-Калина Гудева се надява да може да създаде по-голяма възможност за децата да се развиват и да намери финансиране от родината на Андерсен, Дания, където подобна инициатива би била уважена, за да се реализира цикъл с пренаписани Андерсенови приказки (а защо не и приказките на някои от българските разказвачи), които да се поставят на сцена.