Скъпи родители,
на 13 февруари, вторник, в „Българско школо“ се проведоха 3 беседи с децата от 2, 3 и 4 клас, посветени на безопасното сърфиране в интернет. Гост беше Жюстин Томс – един от водещите експерти и предприемачи у нас в областта на онлайн медиите и онлайн маркетинга, майка, преподавател в НБУ, автор на множество книги и блогър.
Трите групи изгледаха образователния документален филм „Сърфирам безопасно“, след което заедно обсъдиха правилата за безопасно сърфиране, опасностите и възможностите, които интернет им дава.
„За жалост в момента виждаме, че на 2-3 годинки децата вече влизат в интернет. Има фрапантни случаи с деца, които отказват да се хранят, ако не са пред устройство, такива примери се срещат все по-често.
В крайна сметка в интернет децата могат да научат много неща – чужд език, да си помагат по математика – стига да се намери балансът, плюсовете и минусите.
Това е моя лична кампания, която вече 10 години доброволно извършвам. Не получавам заплащане, винаги намирам подкрепа за издаването на тиража на книжките. Една брошура много лесно влиза в кофата, докато книжката е нещо, което остава и може да се ползва и от други деца.
Всяка година още през декември пускам по един апел към бизнеса за спонсорство за тиража на книжките. Тази година Овергаз се отзоваха и спонсорираха издаването им. Това е поета отговорност към нашите деца и дава възможност 1000 книжки да заминат из цялата страна.
Трябва да насърчаваме децата да ползват интернет за позитивни цели, градивно, както и да сме наясно на какви игри играят. За всяка игра има препоръчителна възраст. Отговорността е в ръцете на родителите.“
Това сподели за нашата общност Жюстин Томс по време на посещението си в „Българско школо“. Децата бяха активни, демонстрираха знания по темата и задаваха любипитни и актуални въпроси като „Как да различим фалшивите новини от истинските?“
Всички деца получиха по една книжка „Сърфирам безопасно“, в която могат да четат и препрочитат златните правила за безопасен престой в мрежата, полезни и за родителите, чийто основен приоритет е сигурността на малките.
Защо е важно да пазим паролите си в тайна от хора извън семейството? Защо да отговаряме онлайн само на близки и познати? Това са само част от важните въпроси, чиито ценни отговори можете да откриете в специалното издание.