Някой от вас имал ли е куража да се запита какъв би бил светът без вълшебства и творчество?
Една група деца се осмели да се опълчи срещу тази мрачна перспектива. И смелостта им беше възнаградена щедро!
Това се случи на третото издание на Фестивала на творческото писане, организиран от Езиков и културен център „ТУК БЪЛГАРИЯ“ в Милано, Италия.
Участие взеха деца от Българското училище в Милано и деца от нашето “Българско школо” в София.
Водач в това вълшебно пътуване на сърцатите деца беше Вяра Николова, преподавател по български език и литература в „Българско школо“, мечтател, основател на Школа за творческо мислене и писане “Вярабел”.
Темата за МЕЧТИТЕ беше представена многоаспектно чрез интересни текстове и различни творчески задачи. Децата смело се впуснаха в търсенето на нови дефиниции на мечтите, изобретяваха формули, фантазираха какво би станало, ако палавата Детска фантазия попадне в затвора, арестувана от г-жа Сериозност или кои биха били първите закони, които биха издали от позицията на Министър на мечтите… После писаха въздействащи текстове описания за замъка на мечтите, създадоха цикъл стихотворения, акростихове, гатанки и каламбури на тема мечти. Накрая забъркаха изкусителни кулинарни рецепти за суфлета на мечтите, мечтани гофрети, бисквитени усмивки, палачинки от пълнозърнест копнеж, истинска италианска пица и традиционна българска баница на мечтите.
А най-вдъхновените мечтатели работиха по проекта за създаването на речник на мечтите и за отварянето на магазин на мечтите, в който трябваше да се заредят мечтателни стоки и да се създаде цялостна маркетинг стратегия за тяхната реклама, разпространение и осигуряване на безопасната им експлоатация чрез забавни предупредителни етикети.
В предварителната работа с децата бяха включени алтернативни дейности като събиране и осмисляне на информация, водене на дискусии, пътуване във времето, рисуване, танцуване, театрална игра, практически задачи, участие в състезания по творческо писане, публични изяви, експерименти в лабораторията за поезия.
Ефектът от този комплексен подход е безценен върху цялостното развитие на децата и допринася за превръщането им в духовно богати и пълноценни личности, способни да мислят задълбочено, да отстояват позиция и да разгръщат творческите си заложби.
Вяра Николова влага изключително много труд и емоции в работата си с децата и това води след себе си впечатляващи резултати: само за седем творчески сезона те издадоха книги с детски произведения, спечелиха много награди от национални и международни литературни конкурси, получиха подкрепа от различни институции (МОН, РИО – София, Столична община, изд. „Просвета“, БНР и др.) и имат множество медийни изяви.
За децата в Милано присъствието на техни връстници от София беше най-големият подарък за края на една наистина ползотворна учебна година!
Радостта беше споделена! Убедени сме, че това прекрасно приятелство ще продължи да цъфти и да дава все по-вълшебни плодове!
Учениците от „Българско школо“ смаяха връстниците си, както с оригиналните си творчески идеи, така и с танцовите си умения!
Скъпи гости на творческата работилница бяха българският свещеник в гр. Милано – Отец Стефан и Генералният Консул в Милано г-жа Таня Димитрова. Отец Стефан се наложи да отговаря на въпроси като: „За какво мечтаехте като малък?”, „Как се отнася Бог към мечтите на хората?“, „С какво ходите облечен вкъщи?”.
На лабораториите присъстваха и искрено се забавляваха директорите на двете училища: Даниела Тодорова и Гергана Христова. А децата от България и Италия бяха изненадани колко много неща ги свързват… Любовта към пицата и към българските народни танци бяха сред първите им открития. В потвърждение на това колко малък е светът се оказа, че дългогодишно приятелство свързва хореографите на двете училища Златка Славова и Станимир Минев.
Времето Фестивала мина неусетно. Останаха още много мечти за споделяне! Но вярваме, че това е залог за бъдещи срещи!
И започваме вече да мислим за нови съвместни творчески приключения и предизвикателства!
*Този текст е написан и изпратен до нас лично от г-жа Гергана Христова, директор на Българското училище в Милано. В него ясно се улавя емоцията и смисъла на това пътешествие на духа. Благодарим от сърце на г-жа Христова и с вълнение очакваме поредната ни среща!