В рамките на инициативата „Чрез приключение към знание“ по програма „Еразъм+“, учениците от ЧСУ „Българско школо“ се отправиха на незабравимо пътуване до Испания за втора поредна година, за да изследват темата за устойчивото развитие и да се запознаят с предизвикателствата пред опазването на водата. Програмата, изпълнена с практическо обучение и културен обмен, включваше посещения на различни места в страната и бе изпълнена с преживявания, които разширяват знанията и вдъхновиха децата.
По следите на „изчезналата“ вода в Испания
Пътуването започна в Аликанте, откъдето учениците тръгнаха „по следите на изчезналата вода“ — проблем, който Испания изпитва в резултат на климатичните промени. Внезапното наводнение във Валенсия създаде уникална възможност за дискусии относно екстремните климатични явления и връзката им с начина, по който водата и природните ресурси се управляват.
Обучение за устойчив начин на живот
Учениците прекараха няколко нощи в екоселище Sun Seed, което се намира в красив природен парк в район Алмерия, където има големи находища на гипсови кристали. Там учениците се запознаха с живота на общност, стремяща се да живее в хармония с природата. В селището те научиха за ефективното използване на водата и важността на използването само на природни продукти за лична грижа и почистване, за да се съхрани чистотата на реките. Запознаха сe с методите за пречистване на водата чрез естествени системи и научиха за използването на рециклирана вода в градините на селището. В тези природни условия учениците осъзнаха важността на малките действия и личния принос към опазването на околната среда.
В селището участниците видяха как жителите прилагат устойчиви практики за съхранение и използване на водата.
Децата участваха и в практически семинари, в които научиха как да правят бижута от естествени материали – с което не само се пести вода, но и се намалява замърсяването на околната среда.
В района на Алмерия учениците имаха възможност да се докоснат до историята на местността, която е била морско дъно преди милиони години, но сега е полупустиня. Това посещение стана основа за обсъждане на климатичните промени и важността от тяхното ограничаване. Там учениците видяха как в предизвикателни климатични условия все пак се отглеждат устойчиви растителни култури, като агавето, от което местен занаятчия, на име Тимбе, им показа как да изработват музикални инструменти, мебели,въжета, бижута, сувенири, подслаждащ сироп и още много други – само от едно чудно растение. Практическата работа в работилницата на Тимбе запозна децата с принципите на кръговата икономика и използването на растения за устойчиво производство.
Преживявания и културен обмен в Муро де Алкой
В Муро де Алкой учениците не само се срещнаха със свои връстници, но и обмениха идеи за устойчиво развитие, културни традиции и добри практики за опазване на природата. За тях беше особено вълнуващо да се включат в местния начин на живот и да научат повече за грижата на жителите на града към заобикалящите ги планини. Българските ученици представиха на домакините нашите традиции, демонстрираха хоро и почерпиха испанските си приятели с домашно приготвена баница.
Вдъхновени проекти след завръщането
След завръщането си учениците се заеха с подготовката на няколко проекта:
Фотопътешествие „Устойчиво развитие в действие“: чрез фотоизложба учениците ще покажат ключови моменти от пътуването, съчетавайки красиви гледки с послания за опазване на природата.
Интерактивна презентация: с интерактивна презентация те ще запознаят своите съученици с това, което са научили, като включат и викторина, която да насърчи по-задълбочено разбиране на устойчивото развитие.
Проект „Екотрансформация на нашето училище“: учениците са вдъхновени да разработят план за прилагане на устойчиви практики в училището – от намаляване на водния отпечатък до използване на рециклирани материали.
Кампания „Спаси водата“: кампанията ще обхване не само училището, но и местната общност, като включва брошури, постери и доброволчески дейности за опазване на водните ресурси.
Очаквайте резултатите от наученото чрез преживяване на нашите деца!
Автор: Сашка Цветанова
Снимки: Личен архив